Dyniowa krajanka

Jesienna krajanka  dyniowa, w smaku przypominająca nieco piernik, ale miękka i bardziej puszysta. Pachnąca cynamonem i pomarańczą, w smaku delikatnie wyczuwalna ostrość kardamonu i imbiru. Polecam koniecznie z lukrową polewą z dodatkiem skórki pomarańczowej.

dyniowa krajanka (19) dyniowa krajanka (26) dyniowa krajanka (11)

Składniki:

700 g mąki pszennej

450 ml golden syropu ( można zastąpić płynnym miodem)

1 ½ szklanki puree z dyni, przepis znajdziecie tutaj

100 g masła

1 łyżka cynamonu

1 łyżeczka kardamonu

1 łyżeczka imbiru

2 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej

100 g orzechów (migdały lub orzechy włoskie)

70 g kandyzowanej skórki pomarańczowej

Lukier:

2 szklanki cukru pudru

4 -5 łyżek gorącej wody

30 g skórki pomarańczowej

Wykonanie:

W rondlu podgrzewamy golden syrop z masłem, do czasu, aż masło się rozpuści, odstawiamy do przestygnięcia. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy cynamon, kardamon, imbir oraz sodę. Mieszamy. Orzechy siekamy na małe kawałki. Do miski z mąką dodajemy orzechy, kandyzowaną skórkę z pomarańczy oraz wlewamy miód z cukrem i mus z dyni. Całość miksujemy (końcówkami do wyrabiania ciasta) na jednolitą masę (ciasto będzie gęste i klejące). Dużą blachę, o wymiarach 35×35 cm smarujemy masłem i wykładamy papierem do pieczenia. Masę rozkładamy na grubość ok. 1,5 cm pomagając sobie rękoma oprószonymi mąką. Pieczemy w temperaturze 180 st. C przez ok.35 min. Jeszcze ciepłe ciasto lukrujemy i kroimy w kostkę. Ciastka przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Lukrowa polewa

Do cukru pudru wlewamy wodę i energicznie mieszamy do uzyskania gładkiej jednolitej masy. Dodajemy skórkę pomarańczową i ponownie mieszamy. Lukier powinien być dość gęsty, w razie potrzeby dosypujemy cukru pudru lub dolewamy odrobinę wody.

Smacznego!

3 odpowiedzi na „Dyniowa krajanka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama
Archiwa